DZO OCTOPUS ADAPTER PL LENS TO E MOUNT CAMERA
DZOPLE
København (Click & Collect)
Blazar Viper 1.5X full frame Anamorphic Lens leverer et cinematisk widescreen-look med oval bokeh, karakteristiske anamorphic flares og et udvidet horisontalt synsfelt. Objektivet dækker en 36x24mm billedcirkel med en T2.1-blænde.
Udviklet til fuldt ud at dække full-frame sensorer og levere et bredt synsfelt samt en rig cinematisk dybde. Tilpasser sig dine framing-behov og gør det perfekt til kompakt filmmaking og fotografering på farten.
Den hurtige T2.1-blænde leverer smuk oval bokeh, udtryksfuld anamorphic karakter og pålidelig performance i low-light scener.
Drevet af Blazars innovative optiske design leverer 1.5X anamorphic squeeze billeder, der kan sammenlignes med det rigere look fra 1.8X anamorphic objektiver. Fang et mere cinematisk billede med forbedret anamorphic karakter og smuk oval bokeh.
Kompakt og let med en vægt på under 633 g er Viper bygget til hurtige run-and-gun optagelser og leverer ægte anamorphic performance uden at tynge dit setup.
| Producent | Blazar |
| Kategori | Objektiv |
| Objektiv type | Prime |
| Brændvidde type | Normal |
| Objektiv mount | PL (Possitive Lock) |
| Fullframe | Ja |
| Nærgrænse | 65 CM |
| Blændelameller | 16 stk. |
| Største blænde | T2.1 |
| Mindste blænde | T22 |
| Brændvidde | 50 mm |
| Diameter | 80 MM |
| Længde | 81.8 MM |
| Vægt | 591 G |
| Filter diameter | 77 mm |