TIFFEN 52MM BLACK PRO-MIST 1/4
TF52BPM14
København (Click & Collect)
Linseelementerne består af 1 ED (Extra-low Dispersion) glas og 1 høj refraktivt glas for at undertrykke forvrængning. Ved F1.4 er dybdeskarpheden meget lille og giver en smuk baggrundssløring.
HD Nano-flerlagsbelægning er blevet påført individuelle elementer for at undertrykke flare og ghosting for større kontrast og farvegengivelse, når du arbejder under skarpe lysforhold.
Objektivet understøtter Eye-AF og har nøjagtig øjenregistrering, der let fokuserer på menneskelige øjne og sporer motiver i bevægelse i realtid.
Integreret manuel blændering til taktil eksponeringskontrol. Denne ring har også en "A"-tilstand til automatisk, kamerabaseret blændevalg.
AF 56 MM F1.4 er lavet udelukkende af metal og i bajonetbeslaget er der et micro USB-stik, til opdatering af eventuel fremtidig firmware.
| Producent | Viltrox |
| Kategori | Objektiv |
| Objektiv type | Prime |
| Brændvidde type | Tele |
| Objektiv mount | X (Fuji) |
| Kompatible mounts | X (Fuji) |
| Fullframe | Nej |
| Billedestabilisator | Nej |
| Autofokus | Ja |
| Vejrbestandig | Nej |
| Linseelement / Gruppe | 10/9 |
| Maks synsvinkel | 29.8° |
| Nærgrænse | 55 CM |
| Blændelameller | 9 stk. |
| Største blænde | F/1,4 |
| Mindste blænde | F/16 |
| Brændvidde | 56 mm |
| Diameter | 65 MM |
| Længde | 72 MM |
| Vægt | 290 G |
| Filter diameter | 52 mm |