LEICA FLOOR STAND 1, METAL GREY FOR CINE COMPACT 1
LEI31004
Hos Goecker finder du udstyr til et professionelt workflow fra billedbehandling og farvestyring til lagring og print. Vælg blandt fotoprintere, blæk, fotopapir, monitorer, harddiske og storage, kalibreringsudstyr, software og hardware fra blandt andre Epson, Canon, Eizo, Calibrite, Hahnemühle, OWC, LaCie og Blackmagic Design.
Brug kategorierne og filtrene til at finde det udstyr, der passer til dit workflow og den måde, du arbejder på.
Se også: Scanning · Wacom tegneplader · Software · Hardware
LEI31004
GODOXP100
GODOXCP220
LEI30197
FUJI16719574
FUJI16719586
C11CH38401
C11CH37401
C11CF66001A2
C11CF66001A3
C11CH12301A0
C11CH13301A0
C12C935221
C12C935711
CAND4072921
CAND4072920
CAND4072924
CAND4072927
CAND4072922
CAND4072925
CAND4072926
CAND4072923
CAND4201C001
CAND4194C001
CAND4200C001
CAND4195C001
CAND4192C001
CAND4193C001
CAND4197C001
CAND4198C001
Et effektivt workflow handler om mere end den enkelte computer eller printer. Lagring, monitorering, farvestyring, software og output skal fungere sammen, så du kan arbejde sikkert og konsekvent fra optagelse og redigering til levering eller print.
Hos Goecker finder du udstyr til professionelle workflows fra blandt andre Epson, Canon, Eizo, Calibrite, Hahnemühle, OWC, LaCie, Blackmagic Design og Wacom. Vi kan hjælpe med løsninger til både fotografer, videografer, studier, postproduktion og andre professionelle produktionsmiljøer.
En god fotoprinter gør det muligt at kontrollere hele processen fra digital fil til færdigt print. Hos Goecker finder du fotoprintere til både ark og større printformater samt modeller til professionel foto-, proofing- og fine art-produktion.
Når du vælger printer, er det blandt andet relevant at se på maksimal printstørrelse, blæksystem, understøttede medier, rullefunktion og den kvalitet og holdbarhed, der kræves til det færdige print.
Valget af papir har stor betydning for det færdige prints udtryk. Glossy-, luster- og matte medier giver forskellige overflader, kontrast og farvegengivelse, mens fine art- og bomuldspapirer kan give et mere karakteristisk resultat til udstilling og kunstprint.
Hos Goecker finder du både fotopapir i ark og ruller, canvas samt originalt blæk og forbrugsvarer til professionelle fotoprintere.
Store foto- og videofiler stiller høje krav til både kapacitet og hastighed. SSD'er, harddiske, RAID-løsninger, docks og netværksbaseret storage kan bruges til alt fra hurtig arbejdsdisk og mediehåndtering til arkivering og backup.
Når du vælger lagring, bør du blandt andet overveje kapacitet, hastighed, interface, redundans og hvordan data skal deles og sikkerhedskopieres i dit workflow.
En professionel monitor gør det lettere at vurdere farver, kontrast og detaljer korrekt under billedbehandling, videoredigering og color grading.
Afhængigt af arbejdet kan skærmstørrelse, opløsning, farverum, HDR-understøttelse og muligheder for hardwarekalibrering være afgørende. Hos Goecker finder du monitorer til både fotografisk billedbehandling og professionelle postproduktionsmiljøer.
Et farvestyret workflow hjælper med at sikre, at farver gengives så konsistent som muligt fra kamera og monitor til printer og færdigt print.
Med kalibreringsudstyr, ColorCheckers, gråkort og andre værktøjer til farvestyring kan du kontrollere monitorens visning, etablere en mere præcis farvereference og skabe et mere forudsigeligt workflow.
Scanning gør det muligt at digitalisere film, negativer, dias og andet analogt materiale til videre redigering, arkivering og print.
Det rigtige setup afhænger blandt andet af materialet, den ønskede opløsning og hvor stor en mængde materiale der skal digitaliseres. Hos Goecker finder du både scanningstilbehør og løsninger til effektiv digitalisering af analogt materiale.
Professionel billed- og videobehandling stiller også krav til software og hardware. Software som DaVinci Resolve samt kontrolflader, editor keyboards, capture-hardware og andet postproduktionsudstyr kan gøre arbejdsgangen hurtigere og mere effektiv.
Det vigtigste er, at hardware, software, monitorering og lagring fungerer sammen med resten af produktionen.
Et professionelt workflow består ofte af flere dele, der skal fungere sammen – fra lagring og backup til monitorering, farvestyring, software og print.
Er du i tvivl om, hvordan du bedst sammensætter dit workflow, hjælper vores specialister gerne med at finde en løsning, der passer til dit arbejde og dit eksisterende udstyr. Du kan få rådgivning online eller besøge Goecker i København og Aarhus.